تبلیغات
فقط عبدالله روا

فقط عبدالله روا
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

اینستاگرام نوشتِ عبدالله روا: متاسفانه روزگار خوبی نیست...این پیج رو ریپورت کنید لطفا.تو این فکرم که همه ی هشتاد میلیون ایرانی رو به چالش دخالت نکردن در زندگی دیگران دعوت میکنم...

به گزارش پدیده؛ عبدالله روا دیروز پستی با این مطلب در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و از همه خواست تا این پیج را که با عنوان «شماره ی آدمای معروف» به این کار غیراخلاقی می پردازد؛ ریپورت کنند.این چالش مسئله ی پیش و پا افتاده ای نیست که بتوان از کنار آن به راحتی عبور کرد.چون نه تنها چهره ها بلکه حتی کسانی هم که شناخته نشده اند متاسفانه در معرض این آسیب هستند و هرازگاهی اخبار آن به گوش می رسد.

هر کس در زندگی خود حقوقی دارد و در مقابل، وظایفی. از جمله حقوقی که هر انسانی دارد؛ حق خلوت و داشتن لحظه‌هایی برای تنها بودن است؛ لحظه‌هایی که نه ‌تنها از چشم دوربین‌ها، که از دید چشم‌های دوربین نیز در امان باشد. این حقی است که هم در قوانین بر آن تأکید شده و هم در دین.

حریم خصوصی و ابعاد آن جزء حقوق هر شهروندی است اما تعاریف آن بسته به موقعیت اجتماعی و خانوادگی و فرهنگی افراد متفاوت است .

افراد برای شناخت حریم خصوصی خود و ابعاد آن نیاز به آموزش دارند که یکی از مهم ترین مراکز در این زمینه آموزش و پرورش است چرا که این مساله جز مباحث ابتدایی است که هر فردی باید آن را بیاموزد و فرصت بازآموزی به او هم داده شود.از طرفی بعضی از مسایل مربوط به جزییات حریم خصوصی افراد جزء مسایلی است که هنوز بزرگان علم به نتیجه نرسیده اند و این باعث شده است که حد و مرز این حریم به طور کامل مشخص نشود.

حریم شخصی تعاریف مختلفی دارد به طور کلی هرچیزی که افراد روی آن کنترل داشته باشند و متعلق به خودشان بدانند حریم شخصیشان محسوب می شود . حضرت علی(ع) در نهج البلاغه در این خصوص  دسته بندی دارد؛ در بخشی حریم، افراد را حریم بدنیشان تعریف می کند به طور مثال اگر کسی در جنگ ها کشته می شود کسی حق ندارد لباس فرد را از بدنش در بیاورد یا عضوی از بدنش را قطع کند و نشان می دهد حتی بعد از مردن هم بدن حرمتی دارد.

برای وارد شدن به حریم خصوصی افراد استثنا وجود ندارد مگر اینکه ثابت شود فرد دچار مشکل خاصی است که اندازه ورود به آن را هم قانون مشخص می کند چون خواستن و جویا شدن در مورد اطلاعات شخصی افراد باید دارای دلایل موثق باشد به طور مثال فردی از نظر اخلاقی مرتکب جرمی شده باشد که در این صورت با حکم قضایی بتوان وارد حریم خصوصی افراد شد وگرنه هیچ توجیهی ندارد.

یا در اسلام به مساله غیبت اشاره شده است. غیبت یعنی ورود آدم ها به حریم شخصی دیگران، وقتی غیبت کسی را می کنید به صورت روانی وارد حریم شخصی فرد شده ای که آن فرد دوست ندارد دیگران از این امر باخبر باشند.وقتی فرد در زندگی دیگران سرک کشید و از زندگی خصوصی آن ‌ها مطلع شد، خود را حامل خبری بسیار مهم می‌پندارد که توان نگهداری آن را ندارد. به ‌سرعت آن را برای دیگران بازگو می‌کند و حتی کمی بر پیاز داغش می‌ افزاید که منجر به شایعه پراکنی و آسیب هر دو طرف می شود. یا در اسلام به اذن گرفتن هنگام ورود به خانه شخصی توجه زیادی کرده و نمی توان بدون اذن فرد وارد منزل او شد. بنابراین ما در آموزه های اسلامی خود مساله حریم شخصی را به عنوان یکی از مسایل مهم می بینیم که به ما می آموزد تا کجا حریم شخصی افراد است.

رفتاری اخلاقی است که؛ بدنبالش هیچ اصلی نباشد مثلا اگر کتابی از شما می گیرم و برمیگردانم اگر این پس دادن کتاب دارای این اصل اخلاقی باشد که اگر چیزی از کسی گرفتی باید برگردانی مرتکب کار اخلاقی نشده ام اما اگر کتاب را به خاطر خود شما برگرداندم این کارمن اخلاقی است. اگر چیزی بر مبنای اصل یا پیش فرض قبلی باشد اخلاقی نیست. یک امر اخلاقی یک امر خودجوش است که فرد خارج از آن چارچوب ها انجام می دهد که البته این مورد هم حل نشده و افرادی هستند که این امر را نمی پذیرند.

منبع: سایت تبیان، شفقنا و...

ادامه دارد...

این چالش از منظرهای دیگر هم در سطحی گسترده تر بررسی خواهد شد.لطفا با نظرات یا پیشنهادات خود در این خصوص و ذکر نکات مدنظر یا معرفی منابع و کتب مرتبط در این چالش شرکت کنید.

منبع:پدیده

[ سه شنبه 27 آبان 1393 ] [ 19:10 ] [ زهرا خانم ... ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ ساخته شده واسه اینكه بگه
فقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــط
عبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدالله روا

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب